Kuba Blokesz – „Kaczmarski. 20 lat ciszy”

O mnie

Kolekcjonuję piosenki. Szukam słów i muzyki, które robią różnicę. Gram na gitarach, loopuję i śpiewam. Komponuję, piszę swoje teksty, tłumaczę cudze. Spotykam się ze Słuchaczami podczas koncertów i w Internecie. Pomagam pchnąć uchylone drzwi, żeby mogli zanurzyć się w świat odmienny od codzienności, a zarazem swojski, a potem wrócić z niego lepsi, zbudowani, chcący się uśmiechnąć i wyprostować. Zajmuję się piosenkami bo – jak niewiele rzeczy w naszym czasie – tętnią szczerością.

Kilka faktów

Piosenkopisarz, gitarzysta, wokalista. Ślązak mieszkający w Warszawie. Przejechał ze swoimi piosenkami ćwierć miliona kilometrów. Laureat kilkunastu festiwali piosenki.

Współpracował z takimi tuzami, jak·. Jaromír Nohavica, Andrzej Poniedzielski, Renata Przemyk, Piotr Machalica, Stefan Brzozowski, Roman Kołakowski, Jerzy Satanowski czy Bogusław Sobczuk.

Ma na koncie debiut fonograficzny „Lwów. Szkice Miejskie”, który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. Drugi album – wydany razem z zespołem Chwila Nieuwagi – to „Morawska Brama” będąca zestawem piosenek autorów czeskich. Nowe tłumaczenia, jakie przygotował na tę okazję ze swoją żoną Joanną Leńczuk, uzyskały aprobatę autorów, w tym Nohavicy, który zaprosił Kubę jako gościa na swoje polskie koncerty.

Najnowsza płyta – „Śpiewnik młodzieńczy” – to debiut Blokesza jako autora tekstów. Kilkanaście nowych piosenek, nagranych niemal w całości samodzielnie przez autora. Nowa płyta Kuby Blokesza to nowy styl i nowa wypowiedź. Piosenka poetycka w anturażu współczesnych brzmień.

Był kompozytorem i producentem dwóch albumów z poezjami karmelitańskimi, gdzie jego kompozycje nagrali m. in. Marcin Wyrostek, Renata Przemyk, Kasia Moś, Joanna Słowińska, Maciej Balcar, Piotr Kupicha, czy Andrzej Lampert.

W Radiu Rzeszów tworzył autorski program „60do40”, gdzie eksplorował świat piosenki, w której tekst jest nieco istotniejszy od muzyki.

Podczas pandemii, przeniósł swoją działalność do Internetu, tworząc serię koncertów „Liga Mistrzów”, będących recitalami poświęconymi mistrzom piosenkopisarstwa.

Filmy na jego kanale YouTube zostały wyświetlone już ponad 2 500 000 razy i zgromadziły ponad 10 000 subskrybentów.

Kaczmarski. 20 lat ciszy

W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. Pragnę zaproponować Państwu wyjątkowy koncert z tej okazji. To wydarzenie ma na celu uczczenie pamięci jednego z najważniejszych artystów w historii polskiej piosenki.

Chcę w tym koncercie nieco odczarować czarno-biały wizerunek Kaczmarskiego wyłącznie jako barda “Solidarności”. Jego poezja to coś o wiele więcej niż wyłącznie podkład muzyczny do obrazków ze Stoczni, czy stanu wojennego. Poezja Kaczmarskiego jest tak bogatą biblioteką tematów i treści, że wykonywanie jego repertuaru jest za każdym razem ogromną przyjemnością.

Co zawiera koncert “Kaczmarski. 20 lat ciszy”:

▪️ Precyzyjnie ułożony program piosenek. Bardzo znane utwory, takie jak: „Obława”, “Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”, “Nasza klasa”, czy „Mury”, przeplatają się tu z piosenkami mniej rozpoznawalnymi ale świetnie ukazującymi pełen wachlarz twórczości Kaczmarskiego.

▪️ Historie stojące za piosenkami. Krótkie opowieści o życiu Autora, a także wprowadzenia w kontekst poszczególnych piosenek.

▪️ Muzyczne aranżacje i interpretacje szanujące oryginalne wykonanie, ale w żadnym razie nie będące kopią Kaczmarskiego

Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów oraz dostosowania koncertu do Państwa potrzeb. Jestem przekonany, że moja propozycja zainspiruje i poruszy publiczność tworząc wyjątkowe wydarzenie kulturalne.

Jak to brzmi?

Zapraszam do posłuchania nagrań kilku piosenek z tego recitalu:

Linki